Usta są jedną z najbardziej wrażliwych części naszej twarzy. Ich naskórek pozostaje pozbawiony gruczołów łojowych i potowych, przez co nie posiada skutecznej i naturalnej bariery ochronnej. Usta nierzadko tracą swoją wilgoć, przez co nasze wargi szybko spierzchnieją, wysuszają się i pękają. Niestety w okresie jesienno-zimowym są one w szczególny sposób narażone na niskie temperatury i wiatr. W jaki sposób zadbać o prawidłową pielęgnację ust, aby cieszyć się nie tylko ich nienagannym wyglądem, ale również dobrą kondycją skóry?
Wielokrotnie w naszej codzienności popełniamy błędy, które zataczają błędne koło. Nawykiem, którego powinniśmy się oduczyć jest oblizywanie ust, które powoduje znaczną utratę wilgoci, a jej następstwem są spierzchnięte i pękające usta. Zawarte w ślinie enzymy mogą powodować podrażnienia, pieczenie i szczypanie. Warto zwracać swoją uwagę na ten zgubny nawyk i redukować go do absolutnego minimum. Z pomocą przychodzi nam prawidłowa pielęgnacja warg. Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą na uporanie się z suchymi i łuszczącymi się ustami. Z nami poprawisz ich kondycję i będziesz mogła cieszyć się z doskonałej ochrony przed mrozem.
Etap pierwszy najlepszej pielęgnacji ust - złuszczenie i odpowiednia baza
Niestety w trakcie zimy nie wystarcza dobra pomadka i balsam. W celu uzyskania pięknych i nawilżonych warg warto przynajmniej raz w tygodniu stosować odpowiedni peeling. Do swojego wieczornego rytuału pielęgnacyjnego dorzuć peeling warg. W ten sposób w trakcie snu nastąpi złuszczenie naskórka, a nasze wargi zdążą się zregenerować. W tym celu możesz śmiało wykorzystać kosmetyczne peelingi lub przygotować je samodzielnie. Jak przygotować naturalny peeling do ust? Wykorzystaj miód, cukier i oliwę z oliwek, a stworzysz produkt, który pozwoli Ci w naturalny sposób zadbać o swoje wargi.
Drugi krok - regeneracyjna kuracja
Jeszcze przed snem po skończonym peelingu, warto nanieść na usta maseczkę lub bogaty krem do twarzy. Dobrą alternatywą będą oleje roślinne (np. olej ze słodkich migdałów). Regeneracyjną kurację wykonujemy przynajmniej dwa-trzy razy w tygodniu. Wybrany produkt nanosimy na usta i pozostawiamy na kilkanaście minut do wchłonięcia. Nadmiar kosmetyku usuwamy chusteczką. W trakcie wyboru preparatu do pielęgnacji ust zwracajmy uwagę przede wszystkim na skład. Wybierajmy kosmetyki, w których formule znajdziemy między innymi: masło shea, oleje roślinne, substancje łagodzące (takie jak alantoina, pantenol, sok z aloesu), wosk pszczeli i witaminy (E i A). Dobrze, jeśli w składzie znajdzie się parafina lub jej pochodne - związki te pozwolą na stworzenie warstwy okluzyjnej, która chroni przed utratą wilgoci i redukuje ryzyko wystąpienia pierzchnięcia lub wysuszania.